Wizion Capital

Penzijní spoření

Penzijní spoření je dlouhodobý finanční produkt peněžního trhu, který slouží k ukládání finančních prostředků pro pozdější penzi. Spoření se často skládá z pravidelných měsíčních plateb, které se investují do určitého portfolia aktiv, jako jsou například akcie, dluhopisy a fondy. Kromě zhodnocení investičního portfolia je penzijní spoření podporováno státem prostřednictvím státního příspěvku, podobně jako u stavebního spoření.

Podpora je dvojího druhu - přímý státní příspěvek na spoření a možnost daňového odpočtu. Aktuálně platí, že při pravidelném vkladu 300 Kč měsíčně máte nárok na státní podporu ve výši 90 Kč. Za vyšší příspěvek pak náleží dalších 20 % příspěvku z rozdílu, maximálně 230 Kč měsíčně. Tedy za 500 Kč získáváte státní příspěvek 130 Kč, za 1 000 Kč měsíčně 230 Kč.

Daňový odpočet se uplatňuje až od příspěvku 1 000 Kč měsíčně. Stávající podmínky umožňují odečíst od základu daně součet vkladů přesahujících 1 000 Kč měsíčně, maximálně 2 000 Kč měsíčně. V takovém případě při vkladu 3 000 Kč měsíčně máte nárok nejen na plnou státní podporu 230 Kč, ale i na snížení základu daně o 24 000 Kč, což se projeví vrácením zaplacené daně (15 %).

Cílem penzijního spoření je zajistit finanční jistotu v penzi a zároveň poskytnout dostatečné finanční zdroje pro život v důchodu. Penzijní spoření je díky podpoře od státu je vhodnou formou dlouhodobého spoření a určitě do portfolia patří. Důležitá je správná volba investiční strategie.