Úsporný balíček, případně ozdravný balíček, je nemilosrdný. Dotkne se každého z nás a přijdeme kvůli němu o tisíce každý měsíc. Připravili jsme pro vás souhrn všech změn a očekávaných dopadů na vaši domácnost. Dostatečně se připravte a nic vás od příštího roku nepřekvapí. V některých případech jsou změny drastické, v jiných spíše kosmetické. Pojďme se na ně společně podívat.
Vývoj příjmů a výdajů státního rozpočtu v mld. Kč
Proč přišel úsporný balíček teď?
V rámci hospodaření státu by měly být výdaje nižší nebo rovny příjmům. Dle grafu výše to řadu let platilo a výsledky hospodaření byly velmi dlouho téměř nulové. Nicméně od roku 2019 se značně zvýšily výdaje, i v souvislosti s COVID-19 a následně ekonomickou krizí, ve které se nacházíme dnes. Bohužel se však současně nezvýšily příjmy stejnou mírou a začal se prohlubovat státní dluh.
Dvě možné cesty
- Snížit výdaje
Jedním způsobem je snížit výdaje. Zní to jednoduše. Prostě by stát měl méně investovat do vojenských letounů, nekupovat drahý elektronický systém dálničních známek, snížit rozsah oprav silnic, uvolnit méně investic do infrastruktury nebo například redukovat výdaje na státní zaměstnance. Každopádně z ekonomického pohledu je to špatný způsob pro ekonomiku v krizi. Právě státní investice jsou jedním z důležitých prostředků, jak opět rozhýbat ekonomiku a vytáhnout nás z krize. Redukce výdajů na minimum by mohla způsobit, že nás ostatní vyspělé státy převálcují na plné čáře a my zůstaneme desítky let pozadu. A to nechceme. - Zvýšit příjmy
Druhou možností je pochopitelně zvýšení příjmů. To se zase nebude líbit nám, občanům, a to jak zaměstnancům, podnikatelům, tak i majitelům firem. Tímto zásahem se totiž mění fiskální politika tak, že se například zvyšují daně nebo odvody na sociální a zdravotní systém. Jednoznačně se jedná o restriktivní fiskální opatření. V konečném důsledku se zvýší celková míra danění, čímž se přesune více peněz od lidí do státní pokladny. Zároveň nám zůstane v kapse méně peněz a tím se nám může snížit životní úroveň. Stejně tak bude zbývat méně peněz na úspory.
Další varianty bohužel nejsou. Sami vidíte, že každá s sebou nese spíše negativa. Ale tak to bohužel je. A kterou variantu vybrala vláda? Naštěstí můžeme konstatovat, že vláda zvolila kompromis a neučinila žádné mimořádně tvrdé opatření. Celkově úsporný balíček slibuje snížení vládních výdajů o 78,4 mld. Kč a zvýšení příjmů o 69,2 mld. Kč. Pokud by se tato čísla naplnila, výsledek hospodaření neočekáváme kladný, nicméně alespoň bychom se mohli více přiblížit nule.
Zdroj: Ministerstvo financí – Vláda představila Ozdravný balíček za bezmála 150 miliard, strana 4
Z našeho pohledu jsme očekávala mnohem razantnější změny, které by přivedly hospodaření do kladných čísel. Takže buďme zatím vděční za to, s čím současná vláda přišla, ačkoliv také nesouhlasíme s celým obsahem úsporného balíčku.
Zdroj: Ministerstvo financí – Vláda představila Ozdravný balíček za bezmála 150 miliard, strana 3
Změny se dotknout všech
Téměř celé znění úsporného balíčku je zaměřeno na běžného poplatníka – fyzickou osobu. Bohužel však nechybí ani změny u firem – právnických osob. Z našeho pohledu je úsporný balíček nebezpečný pro nízkopříjmové rodiny a také pro podnikatele. Pro ostatní skupiny dojde k mírnému omezení, avšak nezmění to jejich životní standard – alespoň ne zásadně.
Daňové změny
Sice vláda slibovala v předvolební kampani, že nebude měnit sazbu daně, tak přece jen došlo na lámání chleba. Sice nejsou daňové změny tak razantní, ale i tak dochází k určitým změnám.
- Snížení hranice pro solidární daň 23 %
Největší změnou je snížení hranice pro solidární daň. Doposud platil 4-násobek průměrné hrubé mzdy (161 300 Kč) a nově bude hranice snížena na 3-násobek (121 000 Kč). Těmto vysokopříjmovým osobám to v tomto rozmezí přináší o 8 % vyšší míru zdanění. To znamená, že dle hrubé mzdy si pohorší až o 3 224 Kč měsíčně.
Stejným způsobem se to dotkne i podnikatelů. Ještě letos platí platí až od základu daně ve výši 48-násobku hrubé mzdy (1 935 600 Kč), nicméně od příštího roku to bude již od 36-násobku (1 452 000 Kč). Výsledná daň tak může být až o 38 688 Kč vyšší než doposud. - Zvýšení daně z nemovitosti
Výpočet daně z nemovitosti je poměrně složitý a sofistikovaný. V jednoduchosti existuje základní sazba daně, která je dána plochou nemovitosti. Každá obec či každé město má pak ještě svůj koeficient, kterým tuto základní sazbu daně navyšuje. Klidně na trojnásobek. Úsporný balíček přináší to, že se daň z nemovitosti zvýší o další jednu sazbu daně, který bude putovat přímo do státní pokladny. Většinu si totiž z této daně nárokuje daná obec či město.
V konečném důsledku je-li základní sazba 500 Kč ročně, městský koeficient 3 a doposud se platilo 1 500 Kč, budete nově odvádět 2 000 Kč za rok. Existují i státy, kde je tato daň např. 1 % z hodnoty nemovitosti. Dokážete si představit platit daň 50 000 Kč ročně za to, že vlastníte nemovitost za 5 mil. Kč? To jsme na tom ještě dobře že? Něco podobného mimochodem navrhovali piráti.
Důležité je také to, že daň z nemovitosti se začne valorizovat. Tedy s rostoucí hodnotou nemovitosti se bude přímo úměrně navyšovat i odváděná daň. Za nás určitě lepší varianta, než zavést 1 % jako daň z nemovitosti. Tato změna nás vyjde na desítky až stovky korun měsíčně. - Změny v DPH
Zjednodušuje se způsob výpočtu DPH a zavádí se pouze 2 pásma – 12 % a 21 %. V konečném důsledku dojde ke snížení daňové zátěže u velké části spotřebního zboží a sníží se administrativní náklady státu na výběr této daně. - Zrušení 22 daňových zvýhodnění a slev
Tento bod ovlivňuje zejména nízkopříjmové rodiny. Od příštího roku už nebude možné uplatnit daňové zvýhodnění na manžela/manželku (daň 3 726 Kč, při ZTP 7 452 Kč /rok), slevu na studenta (603 Kč /rok), slevu za školkovné (2 430 Kč /rok) a mnoho dalšího. Představte si rodinu, kdy je jeden z rodičů invalidní a bez příjmu a mají dítě ve školce. Taková skupina přijde téměř o 10 tis. Kč ročně, což je dost drtivá změna. - Zvýšení daně u lihovin tabákových výrobků
Uživatelé návykových látek a možná i sběratelé vín pocítí navýšení spotřební daně. Současná spotřební daň vzroste u lihovin, cigaret, tabáků a doutníků z 30 % na 40 % a následně do roku 2027 každý rok o dalších 5 %, tedy celkem má skončit na 55 %. Dojde ke zdražení těchto výrobků první rok až o 10 % při zachování obchodní marže. Pokud z této skupiny utratíte každý měsíc 1 000 Kč, znamená to 100 Kč měsíčně a v roce 2027 dokonce 250 Kč měsíčně.
Změny se dotknou více drasticky i zahřívaných tabáků a jiných zbytečných návykových látek, kterým my ve Wizion Capital nerozumíme a které považujeme za naprosto zbytný výdaj. - Zvýšení druhé sazby daně z hazardních her
Týká se živých her, kam mimo jiné řadíme loterii, kursové sázky, dostihy, bingo, ale i poker. Ze stávajících 23 % se zvyšuje na 30 %. Představte si, že z výhry 1 mil. Kč si stát ukousne o 70 000 Kč více, tedy celkem 300 000 Kč. Očekáváme drastické snížení kurzů. Přestaňte neprofesionálně sázet.
Zdroj: Ministerstvo financí – Vláda představila Ozdravný balíček za bezmála 150 miliard, strana 8
Zvýšení sazby daně pro firmy
Naštěstí až od roku 2025, nicméně dojde ke zvýšení sazby daně ze stávajících 19 % na 21 %. Tento krok si dovolujeme označit za velmi benevolentní. Pojďme se spolu podívat do historie, jak se vyvíjela sazba daně firmám.
Je pravda, že od roku 1993 doposud nedošlo ke zvýšení daně. Nicméně se podívejme na to, že se začínalo na 45 %. Dnes jsme na úrovni 19 % a i z toho důvodu nám nepřipadá navýšení na 21 % nijak drastické. Myslíme si, že se jedná o přívětivý krok, který nebude mít drastický dopad na ekonomiku společností. Snad jen akcionáři budou nadávat, jelikož to bude mít přímý dopad na výši dividend případně podílů na zisku.
Zároveň dochází ke stanovení stropu pro daňový odpočet nákupu osobního vozu.
Změny v sociálním a zdravotním pojištění
Ruku v ruce bylo v záporných hodnotách i hospodaření sociálního a zdravotního pojištění. To znamená, že bylo vyplaceno více vládních transferů než bylo inkasované pojistné. Z toho důvodu se vláda rozhodla zvýšit příjem ze sociálního a zdravotního pojištění. U tohoto by se spíš nabízelo omezení výdajů, ale co se dá dělat. Změny jsou to docela drsné.
- Zvýšení sazby na nemocenské pojištění
Týká se všech zaměstnanců. Nový odvod bude o 0,6 % více z hrubé mzdy každého zaměstnance. U průměrné mzdy to znamená 242 Kč měsíčně. - Zpřísnění dohody o provedení práce a činnosti
Zavádí se vyšší kontrola pro zaměstnance na dohodu. Ty se budou nově evidovat na měsíční bázi u všech zaměstnanců a při překročení počtu nebo výdělku bude nutné odvádět sociální a zdravotní pojištění. Primárně to přináší větší režii a mnohem více operací pro mzdové účetní. Možná dohody už nebudou ideálním způsobem jak doplňovat pracovní sílu. - Zvýšení minimálních vyměřovacích základů pro OSVČ
Toto bude drtivá změna pro celou řadu nízkopříjmových podnikatelů (zpravidla s obratem do 1 mil. Kč ročně). V nadcházejících 3 letech se zvýší minimální vyměřovací základ ze současných cca 10 tis. Kč postupně na hranici minimální mzdy, tedy dnes 17 tis. Kč. V překladu to znamená navýšení odvodů na sociální pojištění o 70 %. Pro podnikatele s minimálními odvody či paušálem to znamená navýšení o dalších 945 Kč měsíčně.
Další úspory v rozpočtu
- Snížení státní podpory na stavebním spoření
Snižuje se maximální státní podpora na 1 000 Kč ročně. Nicméně doposud nebylo určeno, zda se zachová stále 10 % z vkladů. Historicky se to vždy měnilo, tak by nás nepřekvapilo, kdyby se podpora snížila na 5 % z vkladů a maximálně 1 000 Kč. - Zvýšení a snížení ceny dálniční známky
Současné ceny jsou zavedeny již od roku 2012. Od této doby stoupla cenová hladina skoro o polovinu, takže dává smysl zanést změny i zde. Roční dálniční známka zdraží na 2 300 Kč. Na druhou stranu zlevňuje měsíční a desetidenní o pár korun a navíc se zavádí jednodenní za 200 Kč.
Úsporný balíček a Wizion Capital?
Myslíme si, že se jedná o nutný krok, který byl uchopen poměrně rozumně. Nedochází k žádným razantním změnám, které by vše ze dne na den změnili. Ačkoliv se balíček dotkne všech, nejvíce to pocítí nízkopříjmové rodiny a firmy využívající dotační programy. Úspory na dotacích budou velké a mohou protáhnout trvání krize před dalším ekonomickým cyklem.
> CHCI VĚDĚT, JAK SE ZMĚNÍ MÁ FINANČNÍ SITUACE
Pokud chcete spočítat, jak přesně změny ovlivní váš rodinný rozpočet, domluvte si s námi nezávaznou schůzku.