Wizion Capital

Spořící účet

Spořicí účet je finanční produkt peněžního trhu, který umožňuje ukládat finanční prostředky s maximální flexibilitou. Naspořené prostředky lze využít kdykoliv a bez jakýchkoliv omezení. Banky poskytují spořicí účty jako bezpečný a pohodlný způsob, jak uložit peníze a zároveň získat mírný úrok. Tyto účty nabízejí vyšší úrokové sazby než běžné účty.

Ze zákona spořící účty podléhají pojištění vkladů Garančním systémem pojištění vkladů. Zároveň výběry mohou být podmíněné výpovědní dobou, zpravidla v řádech dní, týdnů a někdy i jednotek měsíců. Úrokovou sazbu banky stanovují jednak pro určitý peněžní objem - zpravidla úročí do výše určitého zůstatku, a zároveň výpovědní doba napomáhá k lepší úrokové sazbě.

Spořící účty jsou pro banky určité riziko, jelikož s uloženými penězi (depozity) nadále hospodaří, respektive je investují. Vzhledem k tomu, že spořící účty lze vybrat prakticky kdykoliv, musí mít banka vždy dostatečnou rezervu na jejich vyplácení. I z tohoto důvodu nejsou spořící účty příliš atraktivní z pohledu potenciálního výnosu.

Primárně jsou vhodné na držení likvidní rezervy nebo krátkodobých peněz, které bude nutné např. do 3 měsíců vybrat a použít. Osobně nazýváme využívání spořících účtů ve smyslu ochrany peněz před inflací jako nefunkční. Takže ačkoliv spořící účet nabízí naprosté bezpečí v kombinaci s pojištěním vkladů, tak vám dává garanci, že dlouhodobě proděláte na inflaci.